Panel nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje (dále jen Panel NNO) je volné sdružení vybraných nestátních neziskových organizací za účelem jejich koordinace při poskytování sil, prostředků a činností pro řešení mimořádných událostí velkého rozsahu a krizových situací na území Jihočeského kraje.
Silami, prostředky a činnostmi se pro účely této dohody rozumí
silami - členové a dobrovolníci NNO, kteří jsou účastníky Panelu NNO a jsou schopni na výzvu poskytnout pomoc za účelem zmírnění nebo odstraňování následků mimořádných událostí
a krizových situací. Členové a dobrovolníci mohou být laici i odborníci ve svých oborech, kteří mají s NNO uzavřenu smlouvu, která je připravuje na výkon dobrovolnické pomoci nebo jsou členy NNO zapojené do Panelu NNO,
prostředky – technické, dopravní, úklidové, čistící nebo desinfekční prostředky, náhradní ošacení a jiné vhodné předměty pro zabezpečení humanitární pomoci, které mohou být distribuovány postiženému obyvatelstvu nebo budou použity silami jednotlivých NNO ke zmírnění nebo odstraňování následků mimořádné události nebo krizové situace,
činnostmi - poskytování doplňkové pomoci zdravotní, humanitární, sociální, psychosociální, psychologické nebo nouzového přežití v souladu s cílem a posláním jednotlivých účastníků Panelu NNO.
V minulosti docházelo k nekoordinovanému a tím méně efektivnímu zapojování dobrovolníků či NNO. V některých částech regionu byla pomoc nadbytečná a naopak se vyskytovala území, kde tato forma pomoci chyběla.
Myšlenka Panelu nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje se v praxi realizovala až v roce 2008 a její činnost se ověřila v roce 2009 při povodních na území Jihočeského kraje. Během těchto povodní byl zástupce Českého červeného kříže členem krizového štábu kraje a Český červený kříž koordinoval další nestátní neziskové organizace. V roce 2009 Krajský úřad Jihočeského kraje uzavřel se čtyřmi nestátními neziskovými organizacemi Dohodu o spolupráci Jihočeského kraje a účastníků Panelu NNO při přípravě na mimořádné události a krizové situace a při jejich řešení, v roce 2011 byl rozšířen o další dvě organizace. Při povodních v roce 2013 si účastníci rozdělili území a pomoc byla pro postižené občany efektivní a koordinovaná.
Prvními členy Panelu NNO byly organizace Oblastní spolek Českého červeného kříže, Diecézní charita České Budějovice, Adra, o.s. a SHČMS Krajské sdružení hasičů kraj Jihočeský. V roce 2011 se připojily Středisko pro rodinu a mezilidské vztahy a Linka Důvěry České Budějovice o.p.s. a Diakonie České bratrské církve evangelické.
Cílem je koordinace při poskytování sil, prostředků a činností pro řešení mimořádných událostí velkého rozsahu a krizových situací na území Jihočeského kraje za účelem efektivnějšího výsledku cestou koordinátora, kterým je v současné době Oblastní spolek ČČK České Budějovice. Jedná se zejména o pomoc při evakuaci obyvatelstva, poskytování první pomoci, pečovatelské služby, pomoc při poskytování nouzového ubytování, stravování a ostatních opatření nouzového přežití, humanitární pomoci, pomoci psychologické, psychosociální, sociální nebo duchovní.
Postup Panelu NNO je stanoven Statutem Panelu nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje a Plánem pomoci Panelu nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje.
Účastníci Panelu nestátních neziskových organizací Jihočeského kraje se scházejí dvakrát do roka a projednávají společně se zástupcem Jihočeského kraje přípravu na mimořádné události a krizové situace. Dále aktualizují plán vyrozumění účastníků panelu a podílejí se na přípravných opatřeních a cvičeních.
© 2017 - Oblastní spolek ČČK České Budějovice